Informace o koronaviru (COVID-19) AKTUALIZOVÁNO 10.3.

Foto: CDC

Důsledně dodržujte zásady respirační hygieny, často si myjte ruce mýdlem a vodou, používejte dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny února 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, či v jiných oblastech s vysokým počtem onemocnění vyvolaných novým koronavirem, aby v následujících 14 dnech po opuštění daného regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže, kašel) a 2krát denně si měřili tělesnou teplotu.

Po návratu z uvedených regionů pečlivě sledujte svůj zdravotní stav. V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte telefonní linku 112, operátor této linky Vám zprostředkuje kontakt spracovníky místně příslušné krajské hygienické stanice, kteří Vám sdělí další postup k zajištění Vašeho vyšetření a prevence eventuálního šíření nákazy.

Na základě informací o postupu ústředních orgánů a dle přijatých opatření orgánů ochrany veřejného zdraví doporučí Bezpečnostní rada další adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie, včetně možných postupů dle Pandemického plánu Středočeského kraje. Kraj je tak připraven v případě rozhodnutí příslušných krizových orgánů použít krizových opatření, které umožňuje krizová legislativa tak, aby byly zachovány potřebné podmínky pro ochranu životů a zdraví obyvatel ve Středočeském kraji.

Co je koronavirus?

Koronaviry jsou rodina virů, které obvykle způsobují respirační onemocnění. Patří k nim viry, které způsobují běžné nachlazení a závažnější onemocnění, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS-CoV) a syndrom těžkých akutních dýchacích cest (SARS-CoV).

Může se virus přenášet potravinami?

Předchozí zkušenosti s ohnisky nemoci způsobené MERS-CoV, SARS-CoV a dalšími respiračními viry (např. Ptačí chřipkou) naznačují, že by se nový koronavirus mohl přenášet ze zvířat na člověka. Přenos potravinami je nepravděpodobný. Dosud se neprokázalo, že by k tomu u nového koronaviru došlo. Výzkumy s cílem zjistit zdroj ohniska, rozsah šíření infekce a způsoby přenosu však dále pokračují.

Snížení zdravotního rizika

Každý by měl praktikovat obvykle doporučovanou hygienu a další opatření na ochranu před infekcemi. To zahrnuje řádné hygienické návyky při přípravě pokrmů.

Co doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO)

• pravidelně si umývejte ruce
  • při kašli a kýchání si zakryjte ústa a nos
  • pečlivě pečte maso a vejce
  • vyvarujte se úzkého kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání

Dobrá hygiena a hygiena jsou důležité, aby se zabránilo křížové kontaminaci mezi syrovými nebo nedotaženými potravinami a vařenými nebo připravenými k jídlu v kuchyni.

Pokud máte podezření na příznaky respiračního onemocnění, měli byste se vyvarovat přípravy jídla pro jiné lidi a standardně vyhledat lékařskou pomoc.

S kým se mohu poradit?

Kontakt na Krajskou  hygienickou stanici kvůli koronaviru:

Středočeský kraj - 771 137 070

Praha 9:00 až 20:00 - 773 782 850 nebo 773 782 856

Státní zdravotnický ústav navíc zřídil speciální infolinku a na dvou číslech se můžete dozvědět, jak se dál chovat.

Infolinky Státního zdravotního ústavu:
724 810 106

Informace o koronaviru (COVID-19) pro Středočeský kraj – kontakty:

Kontakty na Krajskou hygienickou stanici pracovníci protiepidemických oddělení jednotlivých územních pracovišť (v pracovní době) zde

Mimo pracovní dobu je k dispozici telefonní linka 736 521 357, E-mail: vnn@khsstc.cz

Informace pro občany najdete také na webu Ministerstva zdravotnictví ČR, případně na stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Doporučení karantény

Doporuceni_MZ.pdf
Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 141,98 kB

Opatření pro osoby blízké

5_Mimoradne_opatreni_-_narizeni_karanteny_pro_osoby_blizke.pdf
Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 199,11 kB
Datum vložení: 27. 2. 2020 17:38
Datum poslední aktualizace: 10. 3. 2020 9:12

6. 4. 2020

Bude většinou jasno až skoro jasno. Denní teploty 16 až 20°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Mobilní rozhlas zdarma

Přihlašte se k odběru informací emailem, telefonem nebo prostřednictvím aplikace. K odběru se můžete přihlásit zde

Mobilní rozhlas

KORONAVIRUS

Souhrnné informace pro občany najdete zde

Své dotazy k nouzovému stavu a místním opatřením směřujte na Komisi pro ohrožení Karlštejna prostřednictvím aplikace mobilní rozhlas.

Ilustrační foto Unsplash