Jak se žije na Karlštejně

Foto Martin Trenkler

Nový web mapuje kvalitu života v českých obcích. Jak je na tom Karlštejn?

Webovou stránku kdejedobre.cz spustila agentura STEM ve spolupráci s firmou Datlab, specializující se na získávání a analýzu dat. Údaje na webu vychází z databáze, která spojuje množství datových zdrojů mapujících nejrůznější aspekty života v obci. Databáze zahrnuje přes 160 ukazatelů v 11 oblastech života. Týkají se demografie, bydlení, zaměstnanosti, zdraví, životního prostředí nebo mezilidských vztahů.

Jak je na tom Karlštejn?

Pokud jde o mezilidské vztahy, kam je zahrnuta například spolková nebo sportovní činnost, se Karlštejn nachází mezi čtvrtinou obcí s nejvyšším výsledkem. Mezi nejlepší patříme také v oblasti zaměstnanosti a práce.

Ke čtvrtině obcí s nejlepším výsledkem nás zařadilo také hledisko občanské angažovanosti a dobrého vládnutí. Kvalita života v oblasti občanské angažovanosti zjišťuje mimo jiné kvalitu i aktivitu v činnosti místních zastupitelstev a hodnotí na lokální úrovni míru demokratické soutěže v obecních zastupitelstvech.

Pokud jde o příjem a bohatství, je situace v naší obci srovnatelná s podobně velkými obcemi v České republice. Detailní pohled na ekonomickou situaci obce přináší dimenze příjmů, ta analyzuje jednak dostupné finanční prostředky obce a jejich zdroje, jednak schopnost obce je účelně vynaložit, zároveň ukazuje i ekonomickou aktivitu obyvatel. Dimenze tak mapuje zdroje a výši obecních příjmů i schopnost obcí na základě dostupných prostředků realizovat investice do rozvoje obce.

Z hlediska bezpečnosti se ukazatele pohybují od českého průměru (kriminalita, výjezdy HZS) až po velmi nízký výsledek (nehodovost).

Nejnižšího výsledku jsme v rámci databáze dosáhli v oblasti bydlení. Ta se zaměřuje na kvalitu bytového fondu i vybavení bytů v obci, dále se zabývá problematikou dosažitelnosti bydlení pro obyvatele.

Kompletní přehled hledisek najdete na tomto webu.

Datum vložení: 3. 2. 2022 13:11
Datum poslední aktualizace: 3. 2. 2022 14:07

24.5.2022 04:53

16,5 °C

Pomoc Ukrajině

Karlštejn pomáhá Ukrajině v koordinaci s dalšími obcemi Berounska. Děkujeme všem občanům za spolupráci, obětavost a nezištnou pomoc. Zde můžete nabídnout i vyhledat způsob pomoci:  nasiukrajinci.cz.

Kontakt na krajské asistenční centrum:

UKUK2