Historie obce

Obec se původně jmenovala Budňany, podle dřevěných bud, které si postavili zedníci
a řemeslníci budující hrad Karlštejn, založený císařem Karel IV. roku 1348. Původní součást karlštejnského panství má dnes přibližně 800 obyvatel. Obec s názvem Karlštejn vznikla v roce 1952 administrativním spojením obcí Budňany a Poučník.

Hrad KarlštejnZákladní kámen ke stavbě hradu byl položen v roce 1348 a stavba byla dokončena v roce 1355 jako pevnost v níž měly být uloženy korunovační klenoty "svaté říše římské". Nejvzácnější místností celého hradu je kaple sv. Kříže. Její zlacená klenba a skleněné čočky napodobující nebesa se řadí mezi nejvýznamnější památky u nás. Právě zde je také umístěn mimořádně vzácný komplet 127 dřevěných desek s podobami světců, andělů a proroků od mistra Theodorika. Kaple sv. Kříže je pro omezený počet návštěvníků otevřena od nedávné doby. Hrad rovněž zdobí vzácné fresky ze života Karla IV. od Mikuláše Wurmsera. V období výstavby hradu byl vybudován i kostel sv. Palmácia.
Původní stavba byla poničena za husitských válek a dnešní podoba kostela pochází z počátku 16. století. Hrad byl vybudován na vápencovém kopci kryt pěti vrchy - Javorkou (384 m n.m.), Kněží horou (357 m n.m.), Haknovcem (380 m n.m.), Haknovou (402 m n.m.) a Plešivcem (362 m n.m.). Karel IV. podporoval v kraji rozvoj vinařství. Vinice jsou v Karlštejně dodnes na ploše 12 ha.

Současnost

MapaSprávní území obce Karlštejn má 1209 ha. V obci žije více než 800 stálých obyvatel ve 358 domech. Obě hlavní části obce, Budňany a Poučník, rozdělené řekou Berounkou, spojuje ocelový obloukový most dokončený v roce 1998. Na pravém břehu Berounky je nádraží ČD a sídlí zde obecní úřad. Národní kulturní památka hrad Karlštejn, navštěvovaná více než 300 tisíci návštěvníky ročně, se rozkládá v levobřežní části obce nad hlubokým údolím Budňanského potoka. Nejvyšším bodem na území obce je Velká hora s 422 m n.m. a nejnižším bodem hladina Berounky s 208 m n.m. Roční rozpočet obce se pohybuje mezi 12 - 13 mil. Kč. V rámci hospodaření provozuje obec parkoviště, autokemp, veřejná WC a zejména pro úklid obce a údržbové práce má pracovní četu. V letech 2000 – 2005 se podařilo v obci vybudovat kanalizaci , vodovod a obec plně plynofikovat. Náklady na tyto akce činily více než 80.mil.Kč a obec z vlastních zdrojů platila více než 60.mil Kč.

Co nám chybí je možnost výstavby rodinných domů, která se však již připravuje na pozemcích v lokalitě Za dvorem I. V první fázi (v letech 2015-2017) bude nabídnuto k prodeji 18 stavebních parcel a velikosti 900-1000 m2.

Doporučujeme Vám návštěvu naší obce. Za posledních 10 let se u nás mnoho změnilo. Na přístupové cestě ke hradu vyrostlo množství kaváren, restaurací, penzionů a hotelů. Udělejte si k nám celodenní výlet, projděte si stezky v údolí Berounky a odpočiňte si.  Těšíme se na Vaší návštěvu!

Nádraží          Nádraží        Budova

Obecní úřad          budova        čerpací stanice

21. 4. 2019

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 18 až 22°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Duben2019

Mobilní rozhlas zdarma

Přihlašte se k odběru informací emailem, telefonem nebo prostřednictvím aplikace. K odběru se můžete přihlásit zde

Mobilní rozhlas